Naše škola nyní

Jsme malotřídní škola, konkrétně jednotřídka. Máme to štěstí, že naše budova stojí v úžasném a klidném místě, obklopena zahradou, kterou hojně využíváme. Pokud počasí přeje, téměř všechen volný čas děti tráví venku, na čerstvém vzduchu. Díky tomu, že máme pohromadě děti od 6 do 11 let, tedy první stupeň ZŠ, jsou starší děti zvyklé pomáhat těm mladším, což velmi utužuje vztahy mezi dětmi, na kterých si velmi zakládáme.

Máme vedle sebe třídu školáků i školkáčků, vyrůstají automaticky spolu a od mala jsou zvyklí fungovat společně. Školákům nepřijde divné, že mají zavázat boty malému kamarádovi, že mu pomohou obléknout bundu, že musí být ohleduplní k tempu a potřebám těch nejmenších…

Děti se s učiteli velmi dobře znají, denně se potkávají a mohou o všem komunikovat, škola má rodinnou atmosféru, která je pro nás důležitá. Naším cílem není mít přeplněnou školu, ale školu s klidnou, přátelskou a kreativní atmosférou, školu kde se cítí dobře i dítě, které by ve velké škole zapadlo.

Ačkoliv je naše školička malá, vešlo se nám do ní vše potřebné. V budově je umístěna třída pro školáky, školkáčky – hernička, jídelna, kuchyň, šatna a miniředitelna. Velkou výhodou je, že mají děti zajištěné kvalitní jídlo a pitný režim na celý den, rodičům tak odpadá starost o chystání svačiny, lahviček na pití atd.

Na zahradě máme nové hřiště, pískoviště, velké zatravněné hřiště na hraní i tělesnou výchovu, v blízkém okolí úžasné vycházky do lesů, na louky, k řece, o kterých se dětem z velkých měst ani nezdá. Využívat můžeme sice malou, ale dobře vybavenou tělocvičnu.

Naše škola není alternativní svým programem, ale svým přístupem. Snažíme se v dětech budovat zdravé sebevědomí, ale i hranice slušného chování a respektu k druhým, k jejich jinakosti, individualitě, k úctě ke starším a jejich práci. Každé dítě má právo na úspěch a má právo trávit čas ve škole, ve které je mu dobře. Každé dítě by ale mělo umět totéž dopřát i druhým, které má okolo sebe.

Hlavním naším cílem je samozřejmě výuka. Probíhá rozmanitě, využíváme i interaktivní tabuli a programy, ale kontakt s počítači se dětem snažíme eliminovat, pokud nejsou využity k výukovým potřebám. Preferujeme raději budování hezkých vztahů, než hraní si na počítači a snažíme se podporovat radost z pohybu, z poznávání přírody. Velmi podporujeme hudební a kreativní cítění dětí, hrajeme si na klavír, zpíváme, muzicírujeme, protože hudební teorii si můžeme najít dneska všude. Děti vyrábí krásné věci, manuálně jsou velmi zručné. Všechny výrobky vystavujeme a zdobíme si jimi školu. Klademe důraz na samostatnost, jinak to ani v jednotřídní škole nejde, ale ze zkušeností víme, jak si potom děti umí poradit na druhém stupni. Nejsou zvyklé, že je pouze vodíme za ručičku. Mají právo vyjádřit svůj názor, ale vždy slušně a ohleduplně.

U nás máme známkování, společně s vysvědčením děti dostanou i průvodní motivační dopis.

Školné neplatíme. Neplatíme ani poplatky za družinu.